ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ВИННОГО ТУРИЗМУ НА КІПРІ

Л.Ю. Савицька, К.О. Верес

Національний університет харчових технологій

Дегустація вина – одна з найприємніших складових відпочинку на Кіпрі. На острові вирощують 200 сортів винограду, близько 75 з них привезені з Франції в 1956 році, решта – місцеві. Кіпрські виноградники – одні з найстаріших у світі, їм по 100-150 років. Виноградники зосереджені навколо Лімассола і Пафосу, тобто в південно-західній частині острова в горах Троодос, що захищають рослини від вітру.

Згідно з однією з легенд, виноробство було винайдено саме на острові Кіпр. Ще цар Соломон в «Пісні над піснями» прославляв кіпрський виноград, а Страбон писав, що кіпрське вино – найкраще в світі. За легендою виноградний прес придумав і подарував кіпріотам Аполлон, а лозу посадила Афродіта, яка разом зі своїми синами заснували на Кіпрі винне виробництво, яке до цих пір процвітає під марками КЕО і ЕТКО. Найпопулярнішими кіпрськими винами на сьогоднішній день є: Шардоне, Совіньон Бланк, Рислінг (білі), Каберне Совіньон, Каберне Франк (червоні) і т.д.

Всі кіпрські вина володіють однією загальною характеристикою – солодкістю. Сонячно тут буває близько 340 днів у році, а з квітня по вересень сонце світить цілих 11 годин на добу. Велика кількість світла, а також сухі кам’янисті ґрунти сприяють тому, що ягоди винограду стають дуже солодкими. Зараз на острові вирощується 15 високоякісних сортів винограду, які ростуть тільки на Кіпрі і не зустрічаються більше ніде у світі. Серед них такі сорти, як «мавро» (займає 70% виноградників Кіпру), «марафефтіко», «офталмо»,   «ксіністері»,   «чорний  амбелісімо»  та  ін. Вино, виготовлене з «мавро», рекомендується пити «свіжим», тобто на рік розливу. А інше вино – візитна картка острова – «Коммандарія», навпаки, витримують кілька десятків років.

Кіпрська Організація з Туризму (КОТ) розробила шість винних маршрутів, слідуючи за якими можна познайомитися з чудовим вином Кіпру, побачити, як росте виноград, відвідати виноробні, скуштувати і придбати натуральні якісні вина.

Ці маршрути позначені на дорожніх покажчиках коричневого кольору англійською та грецькою мовами – «Wine Routes», що в перекладі на  українську означає «винні маршрути».

Подорож по головним виноробним районам Кіпру включає в себе нескінченні задоволення, у тому числі насолоду дивовижними гірськими пейзажами, дегустацію вин, обіди в старовинних тавернах і ночівля в затишних сільських будиночках. Виділяють три найпопулярніші винні маршрути: Вуни Панайас – Амбелітіс, Долина Дьярізос, Командарі.

Одним  із  найбільш  відвідуваних  маршрутів  є  винна  долина Дьярізос.

Тут переважає сорт винограду Мавро, з якого роблять рожеві вина.

Винний маршрут Вуни Панагйас являє собою екскурсію колоритними селами Кіпру. У цьому районі найпопулярнішим є сорт винограду Ксіністері, з якого виготовляють легке біле вино з особливим, приємним ароматом. Вино цього сорту винограду особливо тим, що в ньому відчувається яблучний, персиковий і абрикосовий смаки. Але не тільки білим вином славиться цей регіон. Для виробництва темного вина під променями жаркого Кіпрського сонця ростять виноград Маратефтіко. Вино з Маратефтіко радує цінителів незвичайним смаком місцевих червоних фруктів і квітів.

І найвідоміший винний маршрут Кіпру – Командарія. Це традиційне Кіпрське вино бере свій початок у далекому 12 столітті, коли лицарі ордена Святого Іоанна почали його виробництво. Туристичний шлях пролягає через 14 сіл, де роблять командарія. Багато цікавого можна побачити в цій подорожі: багатовікової відновлений винний прес, замок Середньовіччя – Колосси.

У вересні на Кіпрі проводиться винний фестиваль, який триває 10 днів. Фестиваль вперше був організований в 1961 році і з тих пір він визнаний щорічною подією. Проводить його муніципалітет Лімасола,  найбільшого центру виноробства на Кіпрі, в муніципальному саду. Вхід на свято, де можна продегустувати найвідоміші сорти вина, коштує 3 CYP (близько 127 грн.).

У 2001 р. на острові відкрився Музей вина (в Ерімі), де можна спробувати всі види вироблених на Кіпрі марок вин. Після дегустації, вина, що сподобалися, одразу можна придбати.

Кіпрський уряд спонукає виноробів збільшувати кількість сортів використовуваного винограду, а також пильно стежити за якістю. Уряд Республіки Кіпр надає всіляку підтримку виноробам для успішного виробництва та реалізації вина. Останнім часом було відкрито багато сільських виноробень поряд з виноградниками, що забезпечує найкращі умови для переробки винограду та зменшує витрати на транспортування. В даний час на Кіпрі близько 50 виробників вина, і на кіпрському ринку регулярно з’являються нові сорти вин, створені місцевими виноробами за допомогою поєднання традиційних та інноваційних технологій з виробництва вина. Кіпрські вина продовжують доводити свою найвищу якість, регулярно отримуючи медалі на міжнародних винних конкурсах.

Республіка Кіпр має усі передумови для розвитку винного туризму. Популяризувавши даний відпочинок серед туристів, країна може збільшити надходження до державного бюджету, а також стати лідером серед країн, що розвивають подібний вид туризму.

Література:

1. Кіпр // Travel Trade Gayette. – 2001. – № 12/93. – С.16.
  2. Соколова  М.   В.   История  туризма:   Учеб.   пособ.  –   М.: Мастерство, 2002 – С.352.
  3. Інформаційний сайт «Кипр. Вокруг да около»: http://ostrov- kipr.info