ОСОБЛИВОСТІ ВИННОГО ТУРИЗМУ В НІМЕЧЧИНІ

Ю.І. Сологуб

Національний університет харчових технологій

Німеччина в середньому виробляє 9 млн. гл. вина на рік. Більша частина винограду країни належить до сорту Рислінг, саме з нього виготовляють знамените біле вино з тонким і ніжним смаком. 88% винограду, що вирощується, належить до білих сортів, і лише 12% – червоні або рожеві. З найбільш поширених сортів винограду варто відмітити: Мюллер-Тургау (26% від усієї території виноградників), Рислінг (20%), Сильванер (8%). Також вирощуються: Кернер, Шойребе, Бахус, Рулендер, Моріо-Мускат, Фабер, Хуксельребе, Гутедель, Ортега та Елблінг.

В плані розвитку винного туризму Німеччини можна виділити три головних винних регіони, які і складають славу і гордість виноробства країни.  У двох з них проходять знамениті винні шляхи: «Німецька винна дорога» (Deutsche Weinstrasse) в Пфальці та «Саксонський винний шлях».

Пфальц (Pfalz)

Це найбільш сонячна і найсухіша частина країни з потопаючими в садах живописними старовинними селищами. Deutsche Weinstrasse («Німецька винна дорога»), подібно до Ельзасу Route du Vin («Винний шлях») петляє на північ через виноградники і села.

Рислінг – найпоширеніший тут сорт винограду, Muller – Thurgau знаходиться на другому місці. Пфальц – майстерня Німеччини по виробництву білих і червоних сухих столових вин. Найпопулярніші – витримані в маленьких дубових бочках Weissburgunder, Grauburgunder і Spatburgunder.

«Німецька винна дорога» простягається на 85 км. розпочинаються на півдні у містечка Швайген-Рехтенбах (Schweigen – Rechtenbach) і закінчується біля містечка Бокенхайм (Bockenheim). Це неймовірно красивий шлях, упродовж якого давньоримські поселення, руїни фортець і старовинні замки чергуються з пагорбами, порослими мигдалевими деревами, уздовж плантацій інжиру, ківі, лимонів та виноградників.

Подорож по Пфальцу може стати одночасно винно- гастрономічною (будь-яка дегустація місцевих вин завжди супроводжується щедрою закускою з блюд місцевої кухні), а також історичним, оскільки тут проходить і пішохідний

«Маршрут древніх римлян»).

Охочих познайомитися з витоками виноградарства в регіоні у будь- якому містечку чекають дивні відкриття. У містечку Бад-Дюркхайм (Bad Durkheim) можна побачити найбільшу винну бочку у світі, яка вмістила б 1,7 мільйонів літрів вина, якби не перетворилася в наші дні на ресторан на 650 гостей. У цьому курортному містечку щороку восени відзначається найбільше у світі свято вина Durkheimer Wurstmarkt.

Саксонія (Sachsen)

Туристичний маршрут «Саксонський винний шлях» простягнувся на 55 км. між містечками Пірна, Дисбар- Зойсліц і Мейсен долиною річки Ельби з її м’яким, сонячним кліматом. На його шляху лежать ще два інших не менш цікавих маршрути – «Саксонський пішохідний винний шлях» та інтернаціональний велосипедний маршрут уздовж Ельби.

«Саксонський винний шлях» представляє не лише найменший винний регіон Німеччини, але й чудову середньовічну архітектуру регіону.

Перші виноградники на шляху маршруту зустрінуться вже у містечка Пірна. Далі він веде в Пільніц, а потім ще до трьох палаців, розташованих на правому березі Ельби в Дрездені. Безпосередньо за Дрезденом у напрямі Мейсена розпочинаються виноградні тераси. Тераси розбиті на схилах Радебойля і Косвіга та простягаються до виноробних сіл, розташованих  навколо містечка Дісбар-Зойсліц.

Серед саксонських вин найбільшим успіхом користуються сухі сорти Риванер, Рислінг і Вайсбургундер (Піно Блан). У невеликих об’ємах виготовляється також вино сорту Гольд-рислінг, рідкісний гібрид Рислінгу з Мускатом, якого більше ніде в Німеччині не виробляють.

Саксонські виноградники, що простягнулися від містечка Пірна (Pirna) до села Діесбар-Зойліц (Diesbar- Seuslitz) біля міста Мейсен (Meisen) є досить унікальними. Тут можна приємно посидіти в одному із затишних винних  льохів, взяти участь у осінніх винних фестивалях та відвідати більше двадцяти виноробних заводів.

У 2004 році був відкритий «Саксонський винний пішохідний маршрут» (Sаchsischer Weinwanderweg). Ця пішохідна траса, що простягнулася на 90 км, сполучає між собою головні пам’ятки регіону і проходить по найкрасивішими виноградниками, оглядовими майданчиками і винними льохами.

Література:

2.   Джосеф Р. Винний туризм. Гид путешественника. 2007 г. – 382 с.